Racionalno Emotivna i Kognitivno Bihejvioralna Terapija (REiCBT)
Šta je Racionalno Emotivna i Kognitivno Bihejvioralna Terapija (REiCBT)?
Predstavlja oblik psihoterapije koji naglašava vezu između misli, ponašanja i osećanja. Baziran je na ideji da disfunkcionalne misli i ponašanja vode intenzivnim negativnim osećanjima. Ukoliko osoba ima razvijena netačana i nelogičana razmišljanja u izazovnim životnim situacijama imaće i intenzivnije emocionalne reakcije i ponašanja u odnosu na osobu koja tu istu situaciju procenjuje na tačan i logičan način. Dakle, fokus psihoterapijskih susreta je na rešavanju aktuelnih problema, sa jasno postavljenim merljivim ciljem kako bi se postigla promena disfunkcionalnih razmišljanja, ponašanja i osećanja. U REiCBT odrasli, adolescenti i deca su aktivno uključeni u tretman kako bi naučili da identifikuju iracionalna razmišljanja, zamene ih sa racionalnim razmišljanjima i razviju dobre veštine za rešavanje problema. Tehnike i način rada se prilagođavaju uzrastu pa se koriste različite igre, slike i crteži kako bi se deci i adolescentima olakšalo postizanje željenje promene.
Kada se primenjuje?
Možemo da je primenimo kod dece, adolescenata i odraslih na širokom spektru problema koji se javljaju u svakodnevnom životu. Istraživanja pokazuju visok stepen efikasnosti REiCBT kod problema sa depresijom, različitih oblika ispoljavanja anksioznosti, opsesivno kompulsivnih smetnji, odlaganja i školskog neuspeha.
Koliko tretmana je neophodno?
Imajući u vidu da je svaka osoba specifična, broj tretmana može da varira u zavisnosti od uzrasta, vrste i dužine trajanja tegoba. Okvirno broj susreta kod dece i odraslih se kreće između 10 i 20. Ukoliko se sa tretmanima počne u ranoj fazi razvoja problema broj neophodnih susreta se smanjuje. Jedan od važnih principa REiCBT pristupa je i učenje tehnikama samopomoći kako bi osobe mogle da pomognu sebi i kada je terapija formalno završena.