gif

POZIV ZA UČEŠĆE U „TRENINGU RODITELJSKIH VEŠTINA“

U toku je formiranje grupe roditelja koji su zainteresovani da učestvuju u „Treningu roditeljskih veština“. Ovaj trening je namenjen roditeljima dece sa razvojnim poteškoćama (uključujući i poremećaje spektra autizma) i deo je projekta čiji je originalni naziv Caregiver Skills Training (CST)

Ideja o ovom projektu nastala je još 2016. godine od strane Svetske zdravstvene organizacije i organizacije Autism speaks, usled prepoznavanja potrebe za edukacijom roditelja i staratelja dece sa razvojnim poteškoćama u prevazilaženju prepreka sa kojima se suočavaju u radu sa svojom decom. Trenutno se primenjuje u više od 30 zemalja u svetu, obučeno je 300 profesionalaca i uključeno više od 2500 porodica.

U Srbiji je projekat podržalo Ministartvo zdravlja RS a u realizaciji učestvuju Institut za mentalno zdravlje (Beograd), Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu (Beograd), Klinika za psihijatriju, Klinički Centar Vojvodine (Novi Sad), Specijalistička lekarska ordinacija iz oblasti dečje psihijatrije Krug (Novi Sad), Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine (Novi Sad) i Dom zdravlja (Niš), DEAPS (Društvo za dečiju i adolescentnu psihijatriju i srodne struke Srbije), UNICEF kancelarija za Srbiju, organizacije HELP i Savez Autizam Srbija.

Osnovni cilj CST-a je da promoviše bolje razumevanje i prihvatanje kašnjenja i poremećaja u razvoju i pomogne roditeljima da primene veštine koje promovišu dečji razvoj, komunikaciju i funkcionisanje. Kroz grupne susrete roditeljima se pored obuke kroz različite module nudi  mogućnost da svoja iskustva, dileme i predloge podele sa drugim roditeljima koji i sami prolaze kroz slične situacije. Ovim programom, po prvi put je pažnja usmerena na detetovo prirodno okruženje, porodicu.

Ko može da se prijavi na trening?

Roditelji dece uzrasta od 3 do 6 godina koji imaju dete sa kašnjenjem u razvoju ili razvojnim poremećajem (uključujući poremećaje spektra autizma)

Opis treninga:

  • 9 grupnih susreta u trajanju oko 2h (potrebno je prisustvo jednog od roditelja ili člana porodice koji neposredno brine o detetu)
  • 3 individualne kućne posete voditelja treninga
  • Grupu čini 4-6 porodica
  • Roditelji pored grupnih susreta dobijaju i štampane materijale koji se odnose na veštine za stimulaciju ranog razvoja
  • Trening se održava u Novom Sadu
  • Početak treninga je tokom aprila 2020.
  • Učešće je na dobrovoljnoj bazi i besplatno je

Voditeljke treninga:

prim dr sci Jasminka Marković, dečiji psihijatar

dr sci Jelena Srdanović Maraš, spec.medicinske psihologije

Zainteresovani mogu da se jave na mejl: ordinacijakrug@gmail.com