Tekstovi za adolescente
Osamnaesta grupa polaznika je završila prolećni ciklus edukacije iz REiKBT dece i adolescenata. Zbog vanrednih okolnosti edukacije je prvi put realizovana on-line. Bez obzira na izmenjen način rada i ovog puta susrete je obeležila interaktivnost, dinamičnost i „domaća atmosfera“
autor teksta: dr Olja Dukić
Podrazumeva našu sposobnost da tolerišemo neprijatna osećanja i stresne situacije. …Pročitaj više
U toku je formiranje grupe roditelja koji su zainteresovani da učestvuju u „Treningu roditeljskih veština“. Ovaj trening je namenjen roditeljima dece sa razvojnim poteškoćama (uključujući i poremećaje spektra auzima) i deo je projekta čiji je originalni naziv Caregiver Skills Training (CST).
Pročitaj više
U REBT centru u Beogradu 12.03.2020. godine počinje primarni nivo edukacije iz Racionalno emotivne i kognitivno bihejvioralne terapije dece i adolescenata. Pozivamo Vas da budete učesnik 17. grupe polaznika.
Pozivamo Vas na seminar o autističnom spektru poremećaja koji će se održati 21.03.2020. od 10h do 16h u Novom Sadu.
Autistični spektar poremećaja (ASP) je pre 50 godina bio vrlo usko definisan i vrlo redak poremećaj detinjstva, dok je danas doživotno stanje o kome se mnogo priča i piše, javlja se često i vrlo je raznoliko. Brojna su istraživanja u ovoj oblasti koja donose nova saznanja o uzrocima, rizičnim faktorima, načinima ranog prepoznavanja, efikasnosti različitih tretmana ali i dalje smo daleko od punog razumevanja ovog kompleksnog stanja koje se javlja kod 1 od 58 dece.
Ono što zasigurno znamo jeste da je pravovremeno prepoznavanje ovog spektra poremećaja, kao i rana stimulacija razvoja od neprocenjivog značaja za dalji razvoj deteta. Takođe, neophodan je multidsciplinarni pristup u pružanju podrške deci sa ASP i njihovim porodicama.
Ovaj seminar je pažljivo kreiran kako bi odgovorio na potrebe profesionalaca koji se bave decom i pružio im najnovije informacije o osnovama procene, dijagnostike i tretmana autističnog sprektra poremećaja. Rasvetlićemo uloge različitih profesionalaca u proceni i tretmanu i prikazati koliko je važna saradnja tima stručnjaka iz različitih oblasti. Pored najnovijih teorijskih koncepata i pregleda istraživanja, zastupljeni će biti i primeri iz prakse voditelja seminara.
Kome je seminar namenjen:
Defektolozima, pedijatrima, psihijatrima, psiholozima, socijalnim radnicima, vaspitačima, učiteljima, pedagozima, studentima završnih godina studija humanističkih nauka.
Dobiti učesnika treninga:
- Usvajanje najnovijih relevantnih informacija o ASP
- Senzibilisanje polaznika vezano za rano prepoznavanje dece sa ASP
- Razumevanja uloge različitih profesionalaca u radu sa decom sa ASP
- Sticanje informacija o načinima procene i dijagnostike dece sa ASP
- Upoznavanje sa osnovama tretmana dece sa ASP
- Smernice za savetovanje porodice deteta sa ASP
Teme koje su obuhvaćene:
:: Etiologija
:: Epidemiologija
:: Specifičnosti dijagnostike i novi dijagnostički sistemi
:: Testovi koji se koriste u proceni
:: Psihološka procena dece sa ASP
:: Defektološka procena dece sa ASP
:: Osnove tretmana
Metodologija rada:
Trajanje: 1 susret od 6h
Veličina grupe: od 15 do 20 učesnika
Cena: 6000 dinara
Mesto: Salon u Radničkoj, Radnička 27, Novi Sad
Prijave i dodatne informacije: ordinacijakrug@gmail.com
Autori i voditelji seminara:
Prim dr sci med. Jasminka Marković, dečiji psihijatar i psihoterapeut
Više od 20 godina kliničkog iskustva u dijagnostici, farmakoterapiji i psihoterapiji dece, adolescenata i porodica. Član je radne grupe Ministarstva zdravlja za unapređenje rada sa decom i porodicama dece sa spektrom autističnih poremećaja i član predsedništva Društva za dečiju i adolescentnu psihijatriju i srodne struke Srbije (DEAPS).
doc. dr Rade Damjanović, doktor psiholoških nauka iz oblasti kliničke psihologije razvojnog doba
Docent na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu gde predaje kurseve iz razvojne psihologije i psihologije dece sa smetnjama u razvoju. Više od 15 godina bavi se psihološkom procenom i psihološko-savetodavnim radom sa decom i adolescentima, ranije kroz rad u Razvojnom savetovalištu i u osnovnoj školi, a aktuelno u privatnoj praksi.
Poseduje višegodišnje iskustvo u proceni potreba za pružanjem dodatne podrške deci i učenicima kroz rad u Interresornj komisiji, Komisiji za procenu psihofizičke ometenosti deteta do navršene pete godine života i Zdravstvene komisiji za upis učenika u srednju školu za Severno-Bački i Zapadno-Bački okrug. Edukovao se iz racionalno emocionalne i kognitivno bihevioralne psihoterapije.
Marija Svilar, defektolog
Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu i stekla zvanje Diplomirani defektolog na smeru inkluzivno obrazovanje. Zaposlena u Centru za edukaciju Buzganović kao defektolog gde radi tretmane sa decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Saradnik u nastavi na Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu.
Volontirala u Društvu za podršku osoba sa autizmom grada Novog Sada (DPOSA) i Savezu organizacija osoba sa smetnjama u razvoju (SOPOR). Pri ovim udruženjima je bila terapeut na kampovima i programima pripreme za samostalan život uz podršku i osamostaljivanje osoba sa autizmom.
Ordinacija Krug Vas poziva na terapijski trening Kognitivna i porodična terapija dece i mladih. Vidimo se 07.03.2020. u Novom Sadu. Dobrodošli!
Poslednjiih godina svedoci smo dramatičnog porasta problema samopovređvanja među mladima, kako u opštoj tako i u kliničkoj populaciji adolescenata. Na ovom treningu rasvetlićemo uzroke i različite uticaje koji se nalaze u osnovi ovakvih ponašanja. Razmišljaćemo o tome kako i kada uključiti porodicu u tretman. Predstavićemo terapijske intervencije koje su se pokazale efikasnim u tretmanu samopovređivanja tokom višegodišnjeg iskustva autorki programa.
Kome je trening namenjen:
Trening je namenjen: psiholozima, psihijatrima, pedagozima, defektolozima, socijalnim radnicima, profesionalcima koji rade sa decom i adolescentima.
Dobiti učesnika treninga:
- vođenje intervjua sa adolescentom koji se samopovređuje
- prepoznavanje faktora rizika
- uspostavljanje diferencijalne dijagnoze
- prepoznavanje uloge porodice
- usvajanje efikasnih terapijskih intervencija u radu sa adolescentom koji se samopovređuje
Teme koje su obuhvaćene:
- Definisanje i specifičnosti fenomena samopovređivanja u adolescenciji
- Epidemiologija
- Etiologija
- Razlikovanje koncepata: Samopovređivanje /Pokušaji/Sui
- Rizične grupe
- Tretman (Individualni tretman; Porodični tretman; Farmakoterapija)
Metodologija rada:
Trajanje: 1 susret od 8h
Veličina grupe od 10 do 15 učesnika
Za sve informacije pozovite na tel 0652826535 ili e-majl: edukacija@ordinacija-krug.com
Autorke i voditeljke:
Dr sci Jelena Srdanović Maraš, specijalista medicinske psihologije, porodični psihoterapeut
Dr sci med. Jasminka Marković, specijalista dečije i adolescentne psihijatrije, porodični psihoterapeut
Istraživanja i klinička praksa ukazuju da su kognitivna i porodična terapija veoma efikasne u radu sa različitim poremećajima kod dece i adolescenata, a statistike govore o sve većoj učestalosti mentalnih poremećaja i različitih psiholoških poteškoća kod najmlađih.
Kognitivna i porodična terapija dece i adolescenata je trening namenjen osobama koje žele da nauče različite intervencije koje će im omogućiti da se osećaju kompetentnije i da budu uspešni u radu sa decom, adolescentima i njihovim porodicama. Polaznici će se upoznati sa osnovnim konceptima oba ova terapijska modaliteta, kao i sa karakteristikama poremećaja koji se najčešće sreću kod dece i mladih.
Trening je koncipiran tako da traje ukupno 32h i pre svega je fokusiran na razvijanje i proširivanje repertoara terapijskih intervencija polaznika uz mnoštvo primera iz kliničke prakse edukatora. Za edukante određenih modaliteta (uz saglasnost trenera i mentora) omogućava prikupljanje ličnih sati terapijskog rada. Po završetku treninga dobija se sertifikat, a tokom susreta odabrani materijali koji mogu biti vodič buduće, dobre terapijske prakse.
Kome je edukacija namenjena:
Trening je namenjen: psiholozima, psihijatrima, specijalizantima psihijatrije, pedagozima, socijalnim radnicima, defektolozima, profesionalcima koji rade sa decom i adolescentima.
Dobiti učesnika treninga:
- Biće senzibilisani da prepoznaju najčešće psihičke poremećaje kod dece i adolescenata
- Razumeće koja je uloga porodice u nastajanju i tretmanu različitih poteškoća dece
- Ovladaće veštinom vođenja intervjua sa porodicom
- Naučiće više desetina tehnika koje se primenjuju u radu sa decom i adolescentima
Teme koje su obuhvaćene:
I susret :Teorijski okvir kognitivne i porodične terapije
II susret: Eksternalizujući problemi (poremećaj pažnje i ponašanja)
III susret: Internalizujući problemi (depresivnost, anksiozni poremećaji)
IV susret: Razvojni problemi (formiranje radnih navika, prokrastinacija, poremećaji ishrane)
Metodologija rada:
Trajanje: 4 susreta od po 8h
Veličina grupe: od 10 do 15 učesnika
Mesto održavanja: Ordinacija Krug, Novi Sad
Cena: 24000 dinara
Prijave i dodatne informacije na edukacija@ordinacija-krug.com
Autorke i voditeljke:
Dr sci Olja Dukić, specijalista medicinske psihologije, psihoterapeut
Dr sci Jelena Srdanović Maraš, specijalista medicinske psihologije, psihoterapeut